
13 maj 7 mitów o odchudzaniu
Na temat zdrowego odżywiania i odchudzania jest wile mitów. I choć wydawać by się mogło, że o wielu z nich powiedziano się już wszystko, to nadal i często spotyka się je w gabinecie dietetyka :-). Oto 7 popularnych mitów na temat odchudzania:
Mit 1: „Na diecie jest się ciągle głodnym”. To nieprawda! Choć na diecie odchudzającej spożywa się, wraz z posiłkami, mniej energii, niż wynosi na nią zapotrzebowanie (tak by powstały deficyt uzupełnić energią uzyskaną ze spalanej tkanki tłuszczowej) to na dobrze dobranej diecie odchudzającej nie powinien nam ciągle towarzyszyć głód. Jeżeli tak jest, świadczy to, że dieta jest źle dobrana lub mamy niezdiagnozowany problem zdrowotny np. insulinooporność.
Mit 2: „Na diecie trzeba pić bardzo dużo niegazowanej wody.” Nie – należy pić odpowiednią, dla nas, ilość wody – nie działa tu zasada im więcej tym lepiej. Jeżeli nie mamy problemów jelitowych, zgagi czy nie przeszliśmy w niedługi czasie operacji w obrębie gardła to śmiało możemy pić wodę gazowaną. Ta też jest zdrowa! Ponadto dwutlenek węgla w niej zawarty sprawia, że w otwartej butelce mniej chętnie będą się namnażać bakterie (w porównaniu do wody niegazowanej).
Mit 3: „Na diecie powinno się wystrzegać tłuszczu”. Nie zupełnie. Tłuszcz jest potrzebny nawet i na diecie odchudzającej. Eliminując go zupełnie z diety pogorszymy m. in. przyswajalność niektórych witamin (A, D, E i K). Jeżeli taka dieta trwała by dłużej – to możemy niekorzystnie wpłynąć na działanie naszych hormonów (zbyt mało tłuszczu w diecie obniża np. produkcję testosteronu). Zatem niewielkie ilości zdrowych olejów, awokado czy orzechów oraz tłuste ryby morskie będą sprzymierzeńcami na diecie odchudzającej.
Mit 4: „Na diecie nie wolno jeść chleba i ziemniaków”. Nie – nie jest to uniwersalna zasada dotycząca diet odchudzających. Ziemniaki i chleb mogą ulec ograniczaniu lub eliminacji na niektórych dietach odchudzających, ale w wielu przypadkach nie ma potrzeby pozbywać się ich z menu. Ugotowane ziemniaki czy żytni, razowy chleb na zakwasie, mogą być, w odpowiedniej ilości, wartościowymi produktami, także i na diecie odchudzającej.
Mit 5: „Na diecie można jeść warzywa i owoce bez ograniczeń”. Nie jest to do końca prawda. O ile jeszcze ilości warzyw na diecie odchudzającej nie podlegają dużym restrykcjom (choć warzywa strączkowe i korzeniowe mogą także dostarczyć dużej ilości energii), to jedzenie, bez ograniczeń, owoców jest niekorzystne. Zawierają one bowiem cukry proste i jedzone w dużej ilości będą sprzyjały odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zjedzenie jednej lub dwóch porcji owoców będzie znacznie rozsądniejsze, gdy jesteśmy na diecie odchudzającej.
Mit 6: „Kobieta po czterdziestce nie pozbędzie się już zbędnych kilogramów”. Nie! Niestety wiele Pań tak uważa, a to nieprawda. Choć z wiekiem spada nasze zapotrzebowanie na dostarczane kalorie, a wahania hormonalne mogą sprzyjać przybieraniu na wadze, to nie oznacza to, że „po czterdziestce” nie można schudnąć. Pamiętajmy – to jest możliwe, potrzebna jest po prostu odpowiednia dieta odchudzająca!
Mit 7: „Dietę stosuje się przez jakiś czas, a później je się to samo, co wcześniej”. To najbardziej szkodliwy mit. Jeżeli chcemy trwale utrzymać zmiany jakie uzyskaliśmy dzięki diecie odchudzającej, to należy przez resztę życia utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta, po tej odchudzającej, wygląda inaczej, jednak zawsze powrót do złych nawyków kończy się efektem jojo!