Loader
Czy łączyć pomidory i ogórki w jednym daniu?
Chcesz zmienić swój sposób odżywiania, by czuć się dobrze? Jako dietetyk wskażę Ci drogę, dam potrzebne narzędzia i wsparcie w tej zmianie. Wiem, że odpowiednio dobrana dieta pomaga odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.
817
post-template-default,single,single-post,postid-817,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-30.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Czy łączyć pomidory i ogórki w jednym daniu?

Czy łączyć pomidory i ogórki w jednym daniu?

POMIDOR I OGÓREK ORAZ… MIT

Czy można łączyć ze sobą świeże pomidory i ogórki? Nieustannie spotykam się wśród pacjentów z przekonaniem, że tych warzyw absolutnie łączyć nie wolno… Spieszę wyjaśnić, że można zjadać te dwa warzywa na raz i nie będzie miało to szczególnie negatywnych konsekwencji. 😊

STRATY
Niewielkie straty witaminy C, które powoduje łączenie tych warzyw jest mało istotne. O co chodzi?
Otóż – świeży ogórek zawiera enzym – askorbinazę (kiszony już jej nie zawiera). Związek ten rozkłada witaminę C. Świeże pomidory są dość dobrym źródłem witaminy C. Zatem połączenie tych świeżych warzyw (po uprzednim ich pokrojeniu, tak by doszło do kontaktu między wspominanymi wyżej substancjami) spowoduje, że enzym z ogórka zacznie rozkładać witaminę C zawartą w pomidorze. Z tego powodu jedząc te dwa warzywa razem dostarczysz sobie mniej witaminy C niż jeżeli zjadłbyś je osobno.

I ZYSKI…
Ale czy faktycznie należy takiego połączenia unikać? Uważam, że nie! Po pierwsze – warzywa są zdrowe i powinny być zjadane codziennie by zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Pomidor będzie cenny dla zdrowia nie tylko, ze względu na zawartą w nim witaminę C, a także potas, błonnik czy antyoksydant likopen. Ponadto jedząc pomidora i ogórka razem, zjesz po prostu więcej warzyw – co „wyjdzie na plus”.

Po drugie – jeżeli przygotujesz sobie sałatkę i zaraz po pokrojeniu i wymieszaniu warzyw, polejesz ją sosem (np. na bazie oliwy) odetniesz kontakt enzymu z ogórka z pokrojonym pomidorem. Ograniczysz w ten sposób straty witaminy C.

Po trzecie – witamina C jest nietrwała. Zaraz po pokrojeniu warzywa bogatego w tę witaminę, zachodzi jej utlenianie. Oznacza to, że w wyniku kontaktu tej witaminy z tlenem – ubywa jej.

INNE TEŻ JĄ MAJĄ!
Co warto wiedzieć, pomidor na tle innym warzyw (i owoców) wcale nie jest tak dobry źródłem witaminy C. Dorosły człowiek potrzebuje ok. 70 mg witaminy C na dzień. 100 g pomidora (1 mała sztuka) zawiera ok. 38 mg tego związku, 3 łyżki posiekanej, natki pietruszki – już 59 mg witaminy C a pół średniej, czerwonej papryki (70 g) – 168 mg. Są zatem lesze w pokrywaniu zapotrzebowania na ten składnik.

POMIDOR I OGÓREK W SAŁATCE
Podsumowując – śmiało łącz pomidora i ogórka w sałatkach i pamiętaj o codziennym spożywaniu różnorodnych warzyw (przynajmniej ok. 3 szklanek/ dzień).