01 maj Niedobór witaminy D – jak się przed nim uchronić?
Zmęczenie i obniżona odporność to tylko niektóre z objawów niskiego poziomu witaminy D w naszym organizmie. Jej niedobory mają wpływ nie tylko na stan naszych kości, ale także na zwiększone ryzyko zapadalności na wiele chorób. W Polsce niedobór tej witaminy jest powszechny. Jak się przed nim ustrzec? Oto odpowiedzi.
Jak sprawdzić czy poziom witaminy D jest prawidłowy?
Można wykonać badanie krwi. Badany jest wówczas poziom 25-hydroksywitaminy D (25-OHD). Koszt takiego badania waha się w granicach 60-100 zł. Jeżeli używasz kremów z filtrem, w ciągu dnia przebywasz w budynkach lub pojazdach, masz zmianowy system pracy to bardzo możliwe, że może u Ciebie wystąpić niedobór tej witaminy.
W jaki sposób można dostarczyć witaminę D?
Ta cenna dla zdrowia witamina jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego (UVB). Synteza skórna dostarcza nawet 90% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Aby organizm wyprodukował ją w skórze, w wystarczającej ilości (w naszej szerokości geograficznej od kwietnia do września) potrzeba spędzić na zewnątrz 15 minut mając odsłonięte przedramiona i częściowo nogi. Ponadto należy to zrobić w godzinach między 10, a 15 i nie stosować wtedy filtrów przeciwsłonecznych. Należy jednak podkreślić, że nie zaleca się niestosowania filtrów słonecznych u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia – nawet przez tak krótki czas.
Witaminę D możemy w pewnym stopniu dostarczyć także z żywnością, jednak bardzo trudno jest w ten sposób pokryć jej całkowite dobowe zapotrzebowanie. W większej ilości występuje ona w takich produktach jak: ryby (np. węgorz, śledź, łosoś, sardynki). Pewne ilości zawiera także ser żółty i żółtko jaja. W witaminę D wzbogacane są produkty dla małych dzieci.
Co zrobić, gdy okaże się, że poziom witaminy D we krwi jest nieprawidłowy?
Jeżeli po wykonaniu badania poziom tej witaminy będzie poniżej norm – wówczas należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią dawkę tej witaminy, w celu wyrównania jej niedoboru. Nie działaj na własną rękę, ponieważ witaminę D można przedawkować! Niekorzystnie mogą działać bardzo wysokie dawki tej witaminy przyjmowane bez konsultacji lekarskiej.
Jak ustrzec się przed niedoborem witaminy D?
Od kwietnia do września, na ile to możliwe staraj się eksponować na słońce według powyższych zaleceń. Witamina D jest gromadzona w naszym organizmie i jej zapas wystarcza na kilka do kilkunastu tygodni. W miesiącach jesienno-zimowych może być wskazana suplementacja, która pozwoli utrzymać prawidłowy poziom tej witaminy. Witaminę D, w postaci suplementu, można kupić w aptece bez recepty – należy jednak zawsze skonsultować dawkę z farmaceutą (lub lekarzem).
Dlaczego witamina D jest tak ważna?
Niedobory tej witaminy przyczyniają się do rozwoju krzywicy i osteoporozy. Mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu I, nowotworów (szczególnie piersi, prostaty, jelita grubego), chorób autoimmunologicznych (np. stwardnienia rozsianego i reumatoidalnego zapalenia stawów) czy chorób sercowo-naczyniowych. Wiele badań łączy niedobór tej witaminy z częstszym występowaniem depresji.