Loader
Jak jeść i nie przytyć. Mechanizm głodu i sytości
Chcesz zmienić swój sposób odżywiania, by czuć się dobrze? Jako dietetyk wskażę Ci drogę, dam potrzebne narzędzia i wsparcie w tej zmianie. Wiem, że odpowiednio dobrana dieta pomaga odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.
384
post-template-default,single,single-post,postid-384,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,cookies-not-set,qode-quick-links-1.0,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-30.6.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Jak jeść i nie przytyć. Mechanizm głodu i sytości

Odczuwanie przez nas głodu i sytości należy do tzn. fizjologicznych mechanizmów kontroli. Mają one największą siłę spośród innych mechanizmów kontroli i najtrudniej jest się nam im przeciwstawić. Dlatego też, kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej i towarzyszy nam głód (np. w przypadku źle dobranej diety, przy pominięciu posiłku) bardzo trudno jest nam taką dietę przestrzegać i dużo łatwiej jest nam skusić się wówczas na coś „niedozwolonego”.

Udowodniono, że osoby otyłe mają często problemy z prawidłowym odczuwaniem głodu i sytości – ten mechanizm jest u nich często zaburzony, co może być przyczyną, a także potęgować problemy z nadmierną masa ciała. Małe dzieci mają uregulowane mechanizmy głodu i sytości, jednak nieprawidłowe podejście do ich żywienie, może zaburzyć ten naturalny mechanizm. Jak może dojść do rozregulowania tych mechanizmów? Np. gdy jemy, gdy nie jesteśmy głodni (np. podczas spotkań towarzyskich), a także gdy nie jemy, o odczuwamy głód (np. z powodu obowiązków zawodowych, gdy nie umiemy wygospodarowywać czasu na przerwę).

Problemem może być również sytuacja, gdy wiążemy jedzenia z czymś innym niż zaspokojenie głodu np. gdy pełni ono rolę „pocieszyciela” (jest mi smutno – czekolada poprawi mi humor) lub gdy nagradzamy się jedzeniem (skończyłam ten projekt –  należy mi się duży kawałek ciasta).

Utrwalenia takiego sposobu działanie może spowodować przyrost masy ciała. Dlatego, aby nie rozregulować mechanizmu głodu i sytości:

  • Staraj się jeść (zdrowo), gdy jesteś głodny.
  • Unikaj sytuacji, gdy jesz, pomimo, że nie czujesz głodu (np. na spotkaniach towarzyskich).
  • W ciągu dnia ustal przybliżone pory spożywania posiłków – jeżeli o nich zapominasz ustaw sobie np. przypomnienie w telefonie.
  • Nie przejadaj się.
  • Nie traktuj jedzenia jako sposób na poprawę humoru czy nagradzanie się. Tę samą zasadę stosuj w przypadku dzieci.

Dobrą wiadomością jest to, że mechanizm ten można przywrócić stosując odpowiednie zasady zdrowej diety.

Na podstawie wykładu dr Anny Januszewicz „Samokontrola, niełatwe zadanie”, z konferencji Psychodietetyka. Zrozumieć żywienie, Katowice 3.12.2016