Loader
Przekonania, które utrudniają odchudzanie
Chcesz zmienić swój sposób odżywiania, by czuć się dobrze? Jako dietetyk wskażę Ci drogę, dam potrzebne narzędzia i wsparcie w tej zmianie. Wiem, że odpowiednio dobrana dieta pomaga odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.
680
post-template-default,single,single-post,postid-680,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qode-quick-links-1.0,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-30.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Przekonania, które utrudniają odchudzanie

Przekonania, które utrudniają odchudzanie

Gdy już podejmiemy decyzję o odchudzaniu, warto zdawać sobie sprawę, że na naszej drodze do celu mogą pojawić się pułapki. Tymi pułapkami są własne oczekiwania. Uświadomienie sobie tych błędnych przekonań może znacznie ułatwić proces odchudzania i dać nam satysfakcje z dotychczasowych osiągnięć.

Przekonania, które mogą utrudniać uzyskanie pożądanej wagi:
1. Nierealistycznie wysokie cele związane z odchudzaniem np. zakładamy, że schudniemy bardzo dużo, w krótkim czasie. Zbyt szybkie chudnięcie nie jest zdrowe, a jego tempo jest zależne od wielu czynników, m.in. od wyjściowej masy ciała (osoby bardziej otyłe na początku mogą chudnąć szybciej niż po kilku miesiącach stosowania diety) czy stanu zdrowia (wiele chorób może „spowalniać chudnięcie” np. niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników). To jakich efektów możemy się spodziewać podczas odchudzania należy omówić z dietetykiem na wizycie.

2. Oczekiwanie dużych zmian w związku z uzyskaniem pożądanej masy ciała np. „gdy schudnę na pewno znajdę dobrą pracę, partnera itp.”. Zamiast cieszyć się z osiągniętego sukcesu, takie podejście może rodzić rozczarowanie i frustrację.

3. Oczekiwanie, że po uzyskaniu pożądanej masy ciała, nasza waga „utrzyma się sama”. Tak się nie dzieje. Jeżeli wcześniejszy sposób odżywiania doprowadził Cię do uzyskania nieprawidłowej masy ciała, to dlaczego powrót do złych nawyków miałby Cię nie spowodować ponownie przyrostu wagi? Prawidłowa masę ciała uda się utrzymać wówczas, gdy zmienimy nasze nawyki na stałe. Aby wiedzieć jak to zrobić warto zgłosić się do dietetyka.

Na podstawie wykładu dr hab. Anny Brytek-Materny, „Praca z pacjentami z nieprawidłowymi nawykami i zachowaniami żywieniowymi: psychologiczne interwencje”, z konferencji Psychodietetyka. Zrozumieć żywienie, Katowice 3.12.2016