18 wrz Przepis! Fit sernik z malinami
Jak jeść słodycze by nie przytyć?
Pamiętając o umiarze warto przygotować ciasto z bardziej prozdrowotnych składników niż biała mąka i duża ilość cukru. Tak przygotowany dietetyczny deser będzie miał mniej kalorii niż tradycyjny, a dodatkowo dostarczy nam cenne składniki odżywcze. Bo zdrowa dieta to taka, która pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie potrzebne składniki i… nie wywołuje frustracji. 😊
Mniej kalorii, więcej błonnika
Zalety fit sernika to wysoka zawartość białka, niska zawartość cukru. Porcja sernika dostarcza także znaczną ilość wapnia. Maliny i razowa mąką podbiją z kolei błonnik.
Zyski ze straty kilokalorii…
Dla porównania porcja (180 g) sernika wiedeńskiego ma 614 kcal, taka sama porcja sernika krakowskiego to 590 kcal. Fit sernik w malinami w 180 g porcji ma tylko 271 kcal!
Fit sernik z malinami w sam raz na pożegnanie lata…
FIT SERNIK Z MALINAMI (10 porcji)
Spód
80 g mąki pszennje/ orkiszowej pełnoziarnistej, ok. 7 łyżek
30 g cukru pudru lub drobnego (lub ksylitolu), ok. 2 łyżki
60 g masła lub oleju kokosowego, ok. 6 płaskich łyżeczek
szczypta soli
1 żółtko
15 g kakao, ok. 3 łyżeczki
Część serowa
800 g jogurtu greckiego (czyli 2 duże kubki, ma mieć ok. 10% tłuszczu, wersje 2% lub 0% odpadają, najlepiej by konsystencja jogurtu była gęsta, np. z firmy Bakoma)
80 g mąki ziemniaczanej
60 g cukru pudru lub drobnego (lub ksylitolu)
skórka z 1 dużej pomarańczy + ok. 2-3 łyżki soku z pomarańczy lub zastąpić skórką z cytryny i sokiem z cytryny
1 białko
5 całych jajek
Malinowa góra:
150 g malin
125 ml mleka 2% tłuszczu
ok. 2 łyżeczki agaru
15 g (1 łyżka) cukru lub ksylitolu
Część malinowa:
150 g malin, ok. 1 pełna szklanka
10 g agaru, ok. 2 płaskie łyżeczki
125 ml mleka 2% tłuszczu, ½ szklanki
15 g cukru (lub ksylitolu), ok. 1 łyżka
Przepis na blachę o średnicy 26 cm i wysokości 6,5 cm
Wykonanie:
SPÓD: Mąkę przesiać i połączyć z ksylitolem, żółtkiem (białko będzie wykorzystane do sernika), solą, kakao i pokrojonym zimnym masłem, wymieszać. Ciasto ugniatać chwilę, uformować kulkę i włożyć do lodówki na godzinę lub do zamrażarki na czas przygotowania części serowej.
CZEŚĆ SEROWA: Żółtka oddzielić od białek. Białka (5 z całych jajek i jedno, które pozostało z przygotowania spodu) ubić w osobnym naczyniu na sztywną pianę. W innym naczyniu zmiksować żółta z ksylitolem, po czym dodać jogurty, starą skórkę z sokiem i mąkę ziemniaczaną, zmiksować. Połączyć powstałą masę z ubitymi białkami – delikatnie mieszając.
CAŁE CIASTO: Włączyć piekarnik na 200 st. C z termoobiegiem. Ciasto na spód wyjąć z lodówki/ zamrażarki. Na stolnicy rozłożyć arkusz papieru śniadaniowego i rozwałkować kulkę – ciasto będzie się kruszyło na kawałki. Kawałkami tymi należy wyłożyć spód tortownicy (wyłożonej wcześniej papierem śniadaniowym) i dociskać je do powierzchni oraz połączyć, tak by wyłożyć cały spód. Tortownice włożyć do piekarnika na 15 minut, po czym wyjąć. Piekarnik otworzyć i zmniejszyć temperaturę na 170 st. C i włożyć do niego naczynie (żaroodporne) z ciepłą wodą (niecałą szklanka) – zapobiegnie to przypalaniu się masy. Masę sernikową wylać na podpieczony spód i włożyć do nagrzanego piekarnika z naczyniem. Piec ok. 60-80 minut, pod koniec sprawdzając drewnianym patyczkiem czy ciasto jest dopieczone. Studzić w półotwartym piekarniku jeszcze przez godzinę. Najlepiej potem jeszcze ciasto studzić przez kilka godzin (lub włożyć do lodówki na noc).
CZĘŚĆ MALINOWA: Maliny zmiksować blenderem i połączyć z mlekiem i cukrem oraz agarem. Wymieszać i podgrzać w garnuszku, ciągle mieszając. Zdjąć z ognia, gdy płyn się zagotuje. Następnie wylać na gotowy sernik (masa będzie trochę gęstsza niż wcześniej, ale płynna). Po ok. 10 minutach galaretka stężeje. Można zrobić także galaretkę na bazie żelatyny. Agar można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, dużych marketach i przez internet.
1 porcja z 10 waży 180 g i ma 271 kcal, 9,1 g białka, 17,5 g tłuszczu, 30,6 g węglowodanów ogółem, 3,2 g błonnika oraz 278,6 mg wapnia, WW: 2,8, WBT: 1,9
Zawiera laktozę, białka mleka krowiego, wysokazawartość cukrów FODMAPs, deser odpowiedni dla osoby z IO (zamiast cukru lepiej użyć ksylitol).